15 pro 2023

Aglomeracija Cres- Lošinj i Jastrebarsko

Najveća aglomeracija u Hrvatskoj uspješno završena, a još jedna Cres-Lošinj proširena.

Kada projektima na kojima radimo možemo direktno utjecati na poboljšanje kvaltete životnog standard u nekom gradu, onda oni traže 101% našega truda. Upravo je takav projekt Aglomeracija Cres, Martinšćica, Mali Lošinj, i Veli Lošinj.

Zajednicom ponuditelja, INSTITUT IGH, d.d.  dat će i svoj doprinos u realizaciji ovog projekta. Veseli nas kada znamo da će po završetku projekta priključenost na sustav javne odvodnje dosegnuti 96%, što je iznad našeg hrvatskog prosjeka. Projekt je započeo krajem 2019. godine potpisivanjem ugovora vrijednog 486 milijuna kuna, a koji se sufinancira iz Operativnog programa Konkurentnosti i kohezija 2014-2020.Bespovratna EU sredstava čine čak 263 milijuna kuna, dok je ostatak osiguralo resorno ministarstvo i  Hrvatske vode te VIOCL (Vodoopskrba i odvodnja Cres Lošinj), kao korisnik EU sredstava.

Ulaganje u ovu aglomeraciju direktno je ulaganje u sustav javne vodoopskrbe I odvodnje te pročišćavanje otpadnih voda na području grada Cresa grada Cresa sa pripadajućim naseljima Cres, Martinšćica, Miholašćica i Stivankao i grada Mali Lošinj sa pripadajućim naseljima Mali Lošinj, Osor, Sveti Jakov, Artatore, Ćunski, Nerezine i Veli Lošinj.

Cres je najveći otok na Jadranu, a dužinom od 66km zauzima drugo mjesto najduljih otoka. Pripada Primorsko- goranskoj županiji te se pruža u pravcu sjever-jug. Najviši njegov vrh su Gorice ( 648m ), a dobro poznato Vransko jezero glavni je izvor pitke vode za cijeli arhipelag.

  Photo: Grad Cres

Otok Cres je od otoka Lošinja odvojen vrlo uskim Osorskim kanalom, a povezani su okretnim mostom nakon kojeg cesta dalje void do Malog Lošinja. Lošinj je dug 31km, a pruža se u smjeru sjeverozapad- jugoistok. U prošlosti, Cres i Lošinj bili su jedinstven otok. Tek umjetno prokopanim kanalom kod Osora, vjerojatno u rimsko doba, nastala su dva otoka kako bi se skratio put, odnosno zaobilaženje velike otočne mase na putu za otvoreno more. O flori i fauni, svi zanimljivostima ovih otoka, njihovoj povijesti i njihovim dobrim dupinima, možete pročitati ovdje.

Vransko Jezero, Photo: Mick Morton

Za ovakve otoke čast je raditi na aglomeraciji koja obuhvača ulaganja u sustav javne vodoopskrbe putem:

  • rekonstrukcije 26.917 m vodoopskrbnih cjevovoda,
  • rekonstrukcije 707 kućnih priključaka vodoopskrbe,
  • rekonstrukciju magistralnog vodoopskrbnog cjevovoda Ćunski-Poljana duljine 4.422m,
  • te izgradnju 1 nove vodospreme s izgradnjom novih 1.348 vodoopskrbnih cjevovoda na sustavu vodoopskrbe.

Osim što će se povećati priključenost na sustav javne odvodnje na spomenutih 96%, rekonstrukcijom vodoopskrbnog sustava smanjit će se gubici u sustavu javne vodoopskrbe sa postojećih 36% na 27% te će se poboljšati postojeća opskrba vodom naselja Nerezine kroz povećanje vodospremničkog prostora za čak 343 stanovnika.

Cilj je također bio omogućiti pročišćavanje otpadnih voda odgovarajućim stupnjem te očuvanje njezine kakvoće kao i sprečavanje njezine degradacije- primarno u svrhu očuvanja ljudskog zdravlja, a zatim i okoliša što doprinosi postizanju i održavanju dobrog stanja voda.

Još jedna pozitivna priča dogodila se na projektu aglomeracija Jastrebarsko. Stanovnici Jastrebarskog i okolice dobili su:

  • cjelovitu vodoopskrbnu mrežu,
  • pouzdan sustav odvodnje kao i
  • uređaj za pročišćavanje otpadnih voda.

Institut IGH uspješno je završio tehničku podršku i upravljanje projektom jedne od prvih i najvećih aglomeracija u Hrvatskoj - aglomeracija Jastrebarsko.Projekt je proveden prema uvjetima Bijele knjige FIDIC, a radovi su se izvodili u 14 naselja na čak 18 gradilišta. Radi se najvećoj investiciji u povijesti grada, a ukupna vrijednost projekta je bila skoro 22,5 milijuna eura. Sa čak 72% neto iznosa, ovaj projekt sufinanciran je također iz Kohezijskog fonda Europske unije. Ukupno je izvedeno 1.075 novih priključaka na kanalizacijsku mrežu za oko 4.000 stanovnika. Izgrađeno je 43,5 kilometara novih kanala i kolektora, a po završetku radova asfaltirano je više od 32 kilometra prometnica.

 Photo: Grad Jaska

Posljednji objekt koji je izgrađen u okviru ovog projekta je uređaj za pročišćavanje otpadnih voda. Zahvaljujući njemu, otpadne vode u prirodu vraćat će se pročišćene. Svi znamo koliko je to važna funkcija danas, kao i za budućnost prirode.

Grad Jastrebarsko smješten je u središnjoj Hrvatskoj, a nalazi se na pola puta između Zagreba i Karlovca. Popularno se još naziva Jaska. Sastoji se od 60 naselja, a značajno je gospodarsko, obrtničko i turističko središte. U ovih 60 naselja živi preko 17.000 stanovnika, a u samom gradskom središtu njih oko 6.000. Svi oni dio su bolje budućnosti i velikih pomaka u svom gradu.

Od srca čestitamo svim kolegama na proširenju aglomeracije Cres, Martinšćica, Mali i Veli Lošinj. Također, čestitke upućujemo i našim kolegama iz Odjela za stručni Nadzor na uspješno dovršenom najvećem aglomeracijskom projektu- Jastrebarsko, a posebno našem uvaženom kolegi Miroslavu Pauzaru, dipl. ing. aedif.

magnifiercrosschevron-downchevron-rightarrow-left